Helen Keller International

Helen Keller International — Program suplementacji witaminą A

Helen Keller International nawiązuje współpracę z rządami w Afryce i Azji, aby co roku dostarczać milionom dzieci ratujące życie suplementy witaminy A.

Strona internetowa

Jaki problem rozwiązuje Helen Keller International?

Suplementacja witaminy A wzmacnia wzrok, zapobiega ślepocie i wzmacnia układ odpornościowy dzieci, dzięki czemu stają się one wystarczająco silne, aby walczyć z chorobami wieku dziecięcego, takimi jak przeziębienia, grypa, malaria i biegunka. Bez wystarczającej ilości witaminy A te rutynowe choroby mogą szybko pozbawić dziecko życia — GiveWell przypisuje ponad 200 000 zgonów dzieci rocznie niedoborom witaminy A.

W wielu krajach witamina A jest naturalnym składnikiem diety. Jednak dla rodzin żyjących w ubóstwie na całym świecie, produkty bogate w witaminę A nie stanowią części ich codziennej diety. Czasami są niedostępne, ale częściej są po prostu zbyt drogie dla tych rodzin.

HKI informuje, że podawanie dzieciom dwukrotnie w roku kapsułki witaminy A w wieku od sześciu miesięcy do pięciu lat "może zmniejszyć umieralność dzieci o prawie jedną czwartą i pomóc w zapobieganiu ślepoty."

Jakie działania podejmuje Helen Keller International?

Podawanie dzieciom jednej kapsułki witaminy A dwa razy w roku przez pierwszych pięć lat życia może uratować ich wzrok a nawet życie, a koszt takiej dawki to jedynie około 5zł (nieco ponad $1). HKI podaje, że w samym tylko 2021 roku zdołało dostarczyć 30,6 miliona takich kapsułek dzieciom poniżej piątego roku życia.

W ramach programu suplementacji witaminą A (w skrócie VAS), HKI:

  • Dystrybuuje suplementy witaminy A dzieciom w Afryce, wykorzystując zarówno metody dostaw bezpośrednich od drzwi do drzwi, jak i poprzez utrzymywanie stałych punktów dystrybucji.
  • Współpracuje z rządami lokalnymi w społecznościach o niskim dochodzie w Afryce, aby ułatwić realizację programu suplementacji witaminy A (VAS). Zapewnia finansowanie, oferuje wsparcie techniczne, w tym pomoc w monitorowaniu, szkoleniach i planowaniu budżetu, co jest kluczowe dla sukcesu i trwałości programu.
  • Współpracuje z lokalnymi społecznościami, rządami, organizacjami międzynarodowymi, instytucjami akademickimi i sektorem prywatnym, aby zwiększyć skuteczność dystrybucji.

Dlaczego rekomendujemy program VAS Helen Keller International?

Program VAS HKI spełnia nasze kryteria, aby być jednym z naszych najlepiej ocenianych, ponieważ jedna z naszych zaufanych organizacji oceniających, GiveWell, przeprowadziła obszerną analizę wykazującą jego efektywność kosztową. Program VAS jest jednym z czołowych programów charytatywnych według oceny GiveWell od listopada 2017 roku. (Instytucje ewaluujące, z których analiz korzystamy, to eksperci w dziedzinie darowizn charytatywnych, którzy skupiają się na impakcie. Ich badania mają na celu znalezienie najlepszych organizacji charytatywnych. Dzięki temu, możemy mieć większą pewność, że Twoje darowizny zrobią więcej dobra.)

Open Philanthropy przyznało w 2020 roku grant w wysokości 9,7 miliona dolarów na rzecz programu VAS HKI.

Suplementacja witaminą A opiera się na mocnym fundamencie dowodów potwierdzających jej skuteczność, jednak GiveWell ma pewne zastrzeżenia odnośnie do najnowszych badań. Mimo to, GiveWell nadal popiera masowe kampanie dystrybucji przeprowadzane przez HKI, choć nie koncentruje się na ich programach dostaw realizowanych w sposób rutynowy.

W Więcej Dobra skupiamy się na efektywności działalności organizacji, co uwzględnia znacznie więcej niż tylko koszty administracyjne organizacji.

Dlaczego warto dokonywać darowizn za pośrednictwem platformy Więcej Dobra? Korzystając z platformy Więcej Dobra do przekazywanie środków na wsparcie finansowe dostępnych fundacji, możesz skorzystać z możliwości odliczenia ich od podatku w Polsce. Dodatkowo, platforma nie pobiera opłat ani od darczyńców, ani od wymienionych organizacji charytatywnych. Więcej Dobra utrzymuje się z niezależnych środków finansowych, co pozwala nam realizować naszą misję polegającą na promowaniu przekazywania darowizn w sposób skrupulatnie oparty na dowodach, aby przynosiły one jak najwięcej dobra.